تبلیغات
بازی های رایانه - بازهم فرقه ی اساسین
درباره وبلاگ

فال حافظ
آمار وبلاگ
بازدیدهای امروز :
بازدیدهای دیروز :
كل بازدیدها :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
كل مطالب ارسال شده:
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

برای دیدن متن کامل نقدوبررسی فرقه ی اساسین{assassin creed}به ادامه مطلب بروید.

اگر بخواهیم از نظر تعدد ترجمه‌های فارسی نام یک بازی به آن عنوان لقب "رکورددار دست‌نیافتنی" بدهیم، بدون شک این لقب به بازی "فرقه‌ی‌اساسین" تعلق خواهد گرفت. فرقه‌ی‌اساسین، فرقه‌ی‌قاتلین، فدائیان مذهبی و...، یک اسم جدید دیگر را نیز به این مجموعه اضافه کنید: "آخرالزمان" نام جدیدی است که در نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال به این بازی داده‌اند.

نام‌های قدیمی دیگر این بازی هرکدام بالاخره گوشه‌ای از حقیقت در آن‌ها یافت می‌شد. حتا نام "فدائیان مذهبی" بالاخره اشاره به یک سری از افراد داشت، اما این آخری را ما هر چقدر فکر کردیم نتوانستیم نزدیکی‌ای بین آن و نام اصلی بازی پیدا کنیم.
شگفتی مطالبی که درباره‌ی "فرقه‌ی‌اساسین" در نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال دیدیم تنها به این ترجمه‌ی عجیب محدود نمی‌شود، بلکه در بخشی از این نمایشگاه که مخصوص موضوعات انقلابی بود، تابلوهایی را به بررسی بازی‌های رایانه‌ای با رویکرد تهاجم‌فرهنگی اختصاص بودند.

از "خدای‌جنگ" گرفته تا "اسپور" از دیدگاه نگارنده‌ی این مطالب با هدفی شوم تولید شده‌اند. این نویسنده "فرقه‌ی‌اساسین" را از هیچ‌گونه حمله‌ای بی‌نصیب نگذاشته‌است. قصد داریم تکه‌هایی از این مطلب را برای‌تان روایت کنیم و سپس به نقد و بررسی آن بپردازیم. لازم به‌ذکر است که هرگونه غلط املایی و نگارشی در این متن را خود نویسنده‌ی این مطلب نوشته و مطالب عینا برای شما نقل شده ‌است.

در قسمتی از این مطلب آمده: "تمپلرها (یا همان شوالیه‌های معبد سلیمان) به‌دنبال به‌دست آوردن قطعات گمشده‌ی بهشتی هستند تا با تحویل آن‌ها به آن موجودات و رفتن از زمین، دچار خشم طبیعت نشوند و در عوض گروه اساسین که جای آن قطعات را می‌دانند (زیرا اولین اساسین آدم و حوا می‌باشند)، به دنبال حفظ آن قطعات برای خارج کردن انسان‌ها از سلطه‌ی آن‌ةا بوده که منجر به ادامه‌ی جنگ‌ها و نابودی بشر خواهد شد."

با این رویکرد در ادامه‌ی مطلب آمده‌است: "مطابق کتاب مقدس مسیحیان مکان قطعات بهشت عدن، خاورمیانه یا تمام نقاط مهم دنیاست و طبق نقشه‌ای که در بازی از مکان آن‌ها نشان می‌دهد؛ مکان چاه‌های نفت و معادن مهم جهان - از جمله جنوب ایران - می‌باشد." و در جایی دیگر آمده: "نشان دادن قطعات بهشت عدن (نقاط مهم جهان از جمله ذخایر انرژی) به عنوان ابزار نجات و سلطه."

نگاهی کوتاه به نقشه‌ای که مورد اشاره‌ی نویسنده‌ی این مطلب قرار گرفته صحت این ادعا را رد می‌کند، چرا که به‌طور مثال می‌توان این سوال را مطرح کرد که چه معدن یا چاه نفتی در مرز فرانسه و اسپانیا وجود دارد جز کوه‌های برف‌پوشییده‌ی آلپ؟ و این که آیا آمریکا یا دیگر کشورهای غربی می‌خواهند مثلا به اسپانیا یا انگلیس حمله کنند؟
در بخشی تحت عنوان "نکات این بازی در فضای جنگ نرم" این‌گونه آمده‌است: "انکار ادیان آسمانی و خداوند متعال"

فرقه‌ی‌اساسین یک بازی افسانه‌ای است که برای جذب مخاطب و جذابیت داستان دست به ابداع یک سری افسانه زده‌ است. کاری که بازی کرده این است که نقاط تاریکی که در تاریخ جای بحث دارند را دست‌مایه‌ی افسانه‌سازی قرار داده. این بازی برای اثبات داستان افسانه‌ای خود هیچ اصراری ندارد، و سازندگان نیز می‌دانند که مخاطبان این بازی را با این دید که داستان بازی نه یک تز علمی و یا نظریه است بازی می‌کنند. ضمن این‌که بازی هیچ مدرکی را برای اثبات این فرضیات داستانی ارایه نمی‌کند. همه‌ی ما می‌دانیم هیچ‌کسی در جهان غرب (با تمام اشکالاتی که دارد) حرفی را بدون سند قبول نمی‌کند، پس اگر کسی سندی برای حرف خود ارایه نکند کسی حاض نیست به حرف او به عنوان یک حقیقت گوش فرا دهد. از طرفی تعداد افرادی که به نحوی در ساخت این بازی سهیم بوده‌اند بالغ بر چهارصد نفر از بهترین‌های تخصص خود هستند و ایراد چنین اتهامی مبنی بر بی‌خدا بودن تمام این افراد کاملا به دور از منطق است.

بخش‌های دیگر مطلب را به اختصار در گیومه روایت می‌کنیم: "نشان‌دادن ایران شیعی به عنوان اولین گروه تروریستی و خطری بزرگ برای امنیت جهان"
چه صحبتی از ایران در بازی شده و ما نمی‌دانیم؟ راستی مگر ایران کشور نیست، پس چگونه می‌توان آن را یک گروه نامید؟
"تطهیر چهره‌ی شوالیه‌های معبد سلیمان به عنوان چهره‌هایی نجات‌بخش و شایسته‌ی حیات"
برعکس این ادعا در این بازی تمپلارها منفورترین اشخاص نشان‌داده ‌شده‌اند.

در پایان مطلب نیز این سوالات مطرح شده ‌است، که قضاوت درباره‌ی آن‌ها را به عهده‌ی خوانندگان می‌گذاریم. "چرا نقاط مهم و استراتژیک جهان به‌عنوان ابزار سلطه و نجات نمایش داده شده و کاربران را یه این نتیجه می‌رساند که باید آن‌ها را بع تمژلرها بدهد تا جهان نجات پیدا کند و اساسین (ایران شیعی) نتواند با افکار خشونت‌آمیزشان موجبات نابودی بشر را فراهم نمایند؟"
"ممکن است که نشان‌دادن ایران شیعی به عنوان خطر جهانی زمینه‌ای برای رقم‌زدن اتفاقاتی علیه میهن عزیزمان در آن تاریخ باشد؟"

شنبه 15 آبان 1389
نویسندگان
نظر سنجی
  • به نظرشماکدام یک ازدوکنسول زیربهتراست؟پشتیبانی
Powered By
Mihanblog.Com

بازدید وبلاگ :